Biyografi

Elif Gülnur Parmaksız


Bir Aralık ayında Cizre’de doğdu.  Bir Yunus Emre aşığı olan annesi adını ELİF koydu. Babası da Gülnur’u ekledi. Onun memuriyeti sayesinde; eğitimini Edirne,  Elazığ,  Bingöl,  Muğla ve Adana olmak üzere renkli bir yelpazede yaptı.  Nereye giderse gitsin hep İstanbul Türkçesi konuştu.  Güzel konuşmak ve yazmak,  Onun her zaman çok önem verdiği bir konu oldu.

9 yaşında bir kedi hikayesiyle yola koyuldu. Dünyasında; oyundan önce kitaplar geliyordu. Kendi kitaplarını okuduktan sonra gizli gizli annesinin Barbara Cartland,  Harrold Robbins romanlarını,  cep fotoromanlarını okurdu. Reşat Nuri GÜNTEKİN’in ÇALIKUŞU romanı Onu büyülemişti. Fakat bir yazar olma yolundaki en büyük idolü; romanlarına aşık olduğu Hüseyin Rahmi GÜRPINAR olmuştur.  İronik üslubunda GÜRPINAR’ın etkisi büyüktür.

İlk kitabı ADONYA’ya,  yeğenine masal anlatmaktan kaçmak için başlamıştır. Sonrasında; kaleme aldığı satırlar çoğalarak fantastik bir romana dönüşmüştür.   Hemen arkasından ‘’101 Odalı Konak’’ ve ‘’Sihirli Biber Tarlası’’ adlı kitapları yayınlanmıştır.  ‘’Bu konuda iddialı değilim.  ‘’ dese de birçok şiiri vardır.  Deneme ve öykü yazmayı sever.  Tamamlanmış ya da tamamlanmamış bütün kitaplarında ve öykülerinde mutlaka bir KEDİ tiplemesi bulunmaktadır. Kaybettiği kedileri TEKİR,  TOMASİNA,  TOFUL ve PAMUK bu durumda etkilidir.  Kediler Onun için çoğu şeyden daha önemlidir ve bunu da yazılarına yansıtır. Özgürlük, adalet ve saygı kırmızı çizgisidir.

Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra; hem Psikolojiye ilgi duyduğu hem de romanlarında bundan yararlanabileceğini düşündüğü için Çağ Üniversitesi’nde Psikoloji Yüksek Lisans yapmıştır.

‘’Benim için yazmak; hayata geliş sebebim,  maceradan maceraya koşmamı sağlayan yazarlara bir vefa borcudur.  Yazdıklarım bir tek kişiyi bile mutlu etmişse,  onlar amacına ulaşmışlar demektir.  ‘’ demektedir.  Tamamlanmış ama henüz basılmayan ya da tamamlanmamış romanları mevcuttur.

Bir Atatürk aşığıdır ve hayatının büyük bölümünü geçirdiği Çukurova’da ailesiyle birlikte yaşamaya devam etmektedir.